Матеріали щодо впровадження інноваційних методів превентивного виховання

Date: 9 червня 2022 о 16:05

Матеріали
щодо впровадження інноваційних методів превентивного виховання

Досвід упровадження
комплексної інноваційної моделі профілактики підліткової злочинності, розроблений в рамках проекту
"Стратегії міліції щодо профілактики підліткової злочинності в Україні"
та впровадженої в чотирьох пілотних громадах

У 2007-2009 роках у містах Івано-Франківську, Жмеринці (Вінницька обл.), Вінниці та Дарницькому районі м.Києва реалізовувався проект "Стратегії міліції щодо профілактики підліткової злочинності в Україні".

Мета проекту - зменшення рівня злочинності серед дітей і молоді в Україні шляхом об'єднання зусиль громади для профілактики правопорушень серед неповнолітніх, розвитку співпраці між навчальними закладами та управліннями органів внутрішніх справ, а також упровадження комплексної (трирівневої) моделі профілактики злочинності.

Серед основних партнерів проекту - Міністерство внутрішніх справ, зокрема, Департамент кримінальної міліції у справах дітей МВС.

Проект реалізовувався за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва.

Виконувався проект консорціумом у складі Благодійної організації "Український Центр Порозуміння", Громадської організації "Інститут проблем наркоманії та наркозлочинності", Київського національного університету внутрішніх справ.

У ході реалізації проекту була запропонована комплексна трирівнева модель профілактики підліткової злочинності, яка передбачає підбір методів проведення профілактичної роботи відповідно до категорії неповнолітніх, на яких вона спрямовується.

Комплексна трирівнева модель профілактики

Рівень  профілактики

На кого спрямовується профілактична робота

профілактичної роботи

Хто проводить
профілактичну роботу

Первинна профілактика

Усі діти та молодь

Проведення загальнопро-філактичних заходів

Школа, сім'я тощо.

Вторинна профілактика

Підлітки, що знаходяться в так званій "групі ризику"

Здійснення індивідуального психолого-педагогічного супроводу

Школа, підрозділи кримінальної міліції у справах дітей, соціальні служби, громадські організації

Третинна профілактика

Підлітки, які скоїли злочини

Охоплення соціально-реабілітаційною роботою

Районні кримінально-виконавчі інспекції, підрозділи кримінальної міліції у справах дітей, соціальні служби, громадські організації

Координаційна рада на рівні громади координує дії та розробляє стратегію співпраці  правоохоронних органів, органів місцевої влади, соціальних служб і неурядових організацій.

У рамках проекту з метою навчання учнів навичкам вирішення конфліктів ненасильницьким шляхом у загальноосвітніх навчальних закладах було запропоновано створити шкільні служби розв'язання конфліктів.

Шкільна служба розв'язання конфліктів ? це команда спеціально підготовлених старшокласників-посередників (медіаторів), які допомагають своїм одноліткам знайти взаємоприйнятний варіант розв'язання конфлікту.

Безпосередньо роботу шкільної служби розв'язання конфліктів у навчальному закладі  організовує координатор, зазвичай практичний психолог або соціальний педагог, який пройшов спеціальну підготовку.

Результати реалізації проекту

Аналіз результатів упровадження проекту засвідчив посилення взаємодії між органами місцевої влади, загальноосвітніми навчальними закладами та органами внутрішніх справ у пілотних регіонах, а також зменшення кількості злочинів, учинених неповнолітніми. Наприклад, у м.Жмеринці Вінницької області з початку 2009 року на момент оцінювання не було виявлено жодного злочину, скоєного неповнолітніми. У м.Івано-Франківську учнями загальноосвітніх навчальних закладів, у яких діють шкільні служби розв'язання конфліктів, неповнолітні не вчинили жодного правопорушення. Крім того, як показує практика, створення служб медіації однолітків у загальноосвітніх навчальних закладах сприяє суттєвому покращенню мікроклімату в школі, загальної дисципліни та ставлення учнів до занять.

За підсумками реалізації проекту комплексна трирівнева модель профілактики підліткової злочинності була запропонована МВС працівникам органів внутрішніх справ для врахування при організації профілактичної роботи з неповнолітніми (лист МВС від 30.09.2009 N 58/2-1892).