Про школу

Date: 18 січня 2021 о 09:29, Refreshed 16 липня 2021 о 08:10

Повна назва

КРЕМЕНЕЦЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №1 ІМ. ГАЛИНИ ГОРДАСЕВИЧ КРЕМЕНЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Адреса

Україна, 47003, Тернопільська обл., місто Кременець(пн), вулиця ЛІЦЕЙНА, будинок 1

Герасименко Мирослава Борисівна

Код ЄДРПОУ

Основний вид діяльності

85.31 Загальна середня освіта

Кременець. Кременеччина - казкової краси Волинська земля. Своїми пасмами гір нагадує Швейцарію. Оспівана вона в піснях, думах, овіяна пеленою легенд і переказів. Земля давніх святинь. У яких із правіків горіла незгасна свічка віри Христової. Крем'янеччина славилася святістю своїх прадавніх монастирів і Божих храмів, святістю місць, на яких вони розведені.

Топоніміка та архітектура древнього Кременця промовляє до нас голосом віків, відкриває сторінки давньої історії, розповідає про минуле нашого народу.

Народу, який своїми руками створював неперевершені шедеври архітектури - диво рукотворне.

Одним із таких архітектурних пам'яток є будинок, у якому ось уже 70 років розміщується загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня №1.

Коротка історична довідка

Будівля має форму друкованої літери Е з багатьма елементами стилю відродження.

Архітектоніка фасаду вдало поєднана із загальною композицією будови. Над дверима й вікнами збереглися чисельні декоративні прикраси, деталі, які майстерно вписуються в єдине ціле. Колись при монастирі існувала дерев'яна церква з трьома банями, вівтарем. Вона була розібрана і на тому місці здійснена добудова, де нині вхід до першої середньої школи. При монастирі діяло братство, яке виникло 1636 року. З ініціативи братчиків там же і в тому ж році була заснована школа від Киево-Могилянської академії за розпорядженням Петра Могили. При монастирі функціонувала друкарня, в якій вийшло три книги важливого значення, серед них була і "Кременецька граматика надрукована церковно-слов'янською мовою української редакцїї Богоявленський монастир був своєрідною фортецею національного самоусвідомлення. У середині ХVП ст. школа і друкарня припинили свою діяльність.

У першій половині 18 століття монастир перейшов до ченців-василіан. Нові господарі збудували, вочевидь після 1760 року, триповерховий будинок з цегли.

У 1795 році за третім поділом Польщі наш край відійшов до Російської імперії. Церковні громади почали повертатися до православної віри, а Богоявленський монастир ще залишався в унії. Для „веселішого життя” отцям-василіанам підселяють православну Миколаївську церкву, для якої за урядовим розпорядженням було виділено в західному крилі три кімнати.

Сама церква займала кімнату, що виходила вікнами на захід, південь, і північ. Дві інші кімнати використовувались як ризниця та церковна комора.

У 1807 р. за наказом Олександра І василіан виселили, а монастирські споруди передали Волинській гімназії, що згодом перейменована в Кременецький ліцей. При ньому існувала школа геометрів - навчальний заклад, що розміщувався у будинку, де зараз знаходиться Кременецька школа №1.

У 1837 році Кременецький ліцей за наказом царського уряду закривають, забирають і Миколаївську церкву та віддають під неї будівлю францисканського монастиря, а приміщення, що залишилось передають у розпорядження Волинської духовної семінарії. А ще через два роки ця будівля переходить до чоловічого духовного училища. За час їх господарювання у будинку сталися деякі зміни, а саме у 1884-86 рр. відбулася добудова. У стінах даної будівлі була розміщена польська гімназія.

За часів радянської влади у 1939 році в приміщенні даної споруди було відкрито Кременецьку школу №1. В часи Великої Вітчизняної війни під час окупації (липень 1941 - березень 1944) фашисти влаштували в школі госпіталь. Після визволення Кременця від загарбників школу знову відкрили, де вона знаходиться до теперішнього часу.

Статечний дух старовини, який навіки втілився в архітектурних формах будівлі надсходових решітках, витертих поколіннями сходах шанобливо поступається перед такими новими рекреаціями та шкільними куточками як: музей етнографії та історії школи кімната учнів перших класів функціонують кабінети: психолога, інформатики, історії, української мови та літератури, світової літератури, біології, музики, математики, хімії, фізики, обслуговуючої праці, дві майстерні.

Сумирно дає притулок віянню та вимогам часу будівля першої школи, по коридорах якої свого часу пройшли майбутні депутати, науковці, музиканти, лікарі, а найбільше просто люди, які вдячні Кременецькій ЗОШ №1 ім. Галини Гордасевич за доброзичливість і добротні знання.